PROFESYONEL DEZENFEKSİYON HİZMETLERİMİZ

Fumigasyon

Fumigasyon uygulamalarının en büyük avantajı, diğer kimyasal mücadele yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlar da ürün ile iç içe olan zararlılara karşı doğrudan uygulanabilmesidir. Ancak bu uygulamalar aynı zamanda insanlar ve diğer canlılar içinde, oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden Fumigasyon uygulamaları, ruhsatlı şirketler ve fumigasyon sertifikasına sahip, eğitimli personeller tarafından yapılmalıdır.

Fumigasyon Sertifikası        

Uygulamaları gerçekleştirecek, öncesi ve sonrasında alınması gerekli önlemleri eksiksiz şekilde yerine getirilmesini sağlayacak kişilerin, Fumigasyon operatörü olması gerekmektedir.

Sertifika alacak operatörlerin, T.C. vatandaşı, 18 yaşından büyük ve Ziraat mühendisi olmaları gerekmektedir. Bakanlığın açtığı kurslara katılarak başarılı olan Ziraat mühendisleri Fumigasyon sertifikası almaya hak kazanarak uygulama yapabilirler.

•Fumigasyon Ruhsatı

Uygulama öncesi alınması gerekli en önemli tedbir, işlemin ruhsatlı bir şirket tarafından yapılmasıdır. 6968 sayılı Zirai Mücadele ve Zirai Karantina Kanununun 32. maddesi gereği, Fumigasyon işlemi yapacak kurum ve kuruluşlar yasal olarak fumigasyon ruhsatı almak zorundadırlar.

Fumigasyon Tutanağı

Eler uygulaması sonrasında bir Fumigasyon tutanağı hazırlanması zorunludur. Bu tutanak Fumigasyonu talep edenlerin yetkili temsilcileri ile fumigasyon operatörleri tarafından düzenlenerek imza altına alınır. Fumigasyon Uygulama Alanları