PROFESYONEL DEZENFEKSİYON HİZMETLERİMİZ

Dezenfeksiyon

 

Kutu içeceklerin üzerinde, masanızda, mutfak lavabosunda, market arabalarında, cep telefonunuzda, ATM’lerde ve bir restoran menülerinde klozetlerden daha fazla bakteri bulunduğunu biliyor muydunuz? Özellikle genel kullanıma açık alanlarda mikroorganizmaların saldırısı altındayız. Riskleri ortadan kaldırmak için Dezenfeksiyon hizmetini ZEROPEST Haşere Kontrol Hizmetlerinden alın. Siz de dezenfeksiyon programımız hakkında bilgi almak için bizi şimdi arayın.

Kaliteli bir yaşam için sağlıklı ortamın korunarak her türlü hastalık etmeninden arındırılması gerekmektedir. Bu yüzden tercihimiz hijyenik alanlarda yaşamak olmalıdır. Hijyen ise yalnızca içinde bulunduğumuz ortamda temizlik yapmak anlamına gelmez, aynı zamanda ortamı hastalık oluşturabilecek mikroorganizmalardan veya insan sağlığı için tehlikeli olabilecek maddelerden arındırmak demektir.

Hijyen kavramını hayatımızın merkezine yerleştirip,

Bir metro istasyonunda soluduğunuz havanın %15’nin insan derisi olduğunu biliyor muydunuz?

Temizleme

Temizleme işlemi cisimler üzerinde bulunan toprak ve organik madde gibi yabancı materyallerin uzaklaştırılması işlemidir. Bu amaçla su ile birlikte deterjan veya enzimatik ürünler kullanılır. Yıkamayı kurutma işlemi izlemelidir; bunun nedeni kuruluğun birçok mikroorganizmanın üremesini önlemesidir. Temizleme işlemi, sterilizasyon ve dezenfeksiyon öncesi mutlaka uygulanmalıdır.

Sanitasyon

Hijyen ve sağlık koşullarının oluşturulması ve devam ettirilmesi anlamında, uygulamalı bir bilim dalıdır. Daha doğrusu çevre koşullarını sağlığa elverişli duruma getirme, sağlıklı yaşam için gerekli önlemleri alma, çevre hijyeni anlamına gelmektedir. Sanitasyon temizlikle eşdeğer tutulmamalıdır. Sanitasyon daha geniş kapsamlıdır. Ev ve fabrika görünümünün iyileştirilmesine, geliştirilmiş atık uzaklaştırma yöntemleriyle çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

Sterilizasyon

Cansız maddeler üzerinde bulunan mikroorganizmaların, sporlar dâhil tüm yaşam şekillerinin öldürülmesi işlemidir. Bu işlem, fiziksel veya kimyasal yollarla gerçekleştirilir.

Dezenfeksiyon

Cansız maddeler üzerinde bulunan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi işlemidir. Bu işlem, bakteri sporlarına etkisizdir.

Dezenfeksiyon işlemi:

Dezenfeksiyon işleminin başarılı olup olmamasında çok sayıda faktör rol oynar

Sterilizasyon ve dezenfeksiyon arasındaki tek fark dezenfeksiyonun sporlar üzerinde etkisiz olması gibi gözükse de aslında olay biraz daha karmaşıktır. Örneğin, dezenfeksiyon amacıyla kullanılan ve yüksek düzeyde dezenfeksiyon sağlayan bazı maddeler uzun süre uygulandıklarında sporları da öldürebilir.

Dezenfektan

Cansız maddelerdeki patojen mikroorganizmaların üremelerini durdurmak ya da öldürmek amacıyla kullanılan kimyasal maddelerdir. Dezenfeksiyon işleminde kullanılan kimyasallardır.

İdeal bir dezenfektan da bulunması gereken özellikler şunlardır

Dezenfeksiyon işleminden sonra bile ortam tamamen mikroorganizmadan arınmaz. Dezenfektanlar ile dirençli bakteri sporlarının ve yavaş virüsleri (CJD) hepsi yok olmaz.

Bir dezenfektan maddenin etkin olabilmesi için en önemli koşullar, kullanılması gereken yoğunluğun ve etki süresinin iyi bilinmesidir. Ayrıca, bu maddelerin sulandırılmış halde çok uzun süre bekletildiğinde etkinliğinin azalacağı da unutulmamalıdır. Dezenfektanların temizlik amacıyla kullanılması, direnç gelişimi ve yüksek maliyet sorunlarını beraberinde getirir. Dezenfektanları etkin oldukları mikroorganizma türlerine göre yüksek, orta ya da düşük düzeyde dezenfeksiyon sağlarlar.

Germisid

Özellikle patojen mikroorganizmaları yok eden maddelere verilen genel isimdir. Dezenfektan ile arasındaki fark, germisidlerin hem canlı doku hem de cansız maddelere uygulanabilir olmasıdır. Germisidlere en duyarlı mikroorganizma grubu bakterilerdir. Bunu sırasıyla, lipid içeren ya da orta büyüklükteki virüsler, mantarlar, lipid içermeyen veya küçük virüsler, mikobakteri türleri ve bakteri sporları izler. “Sid” eki önüne getirilen mikroorganizma türü, maddenin etkili olduğu mikroorganizmayı tanımlar: Bakterisid, fungisid, virüsid, ve tüberkülosid gibi.

Bir Germisidin aktivitesini etkileyen başlıca faktörler

ZEROPEST’in Kullanmış Olduğu Dezenfektanlar Hangi mikroorganizmalara karşı etkilidir?

Zeropest’in kullanmış olduğu dezenfektanlar, etki şekillerine göre

Özellikle günümüzde tüm dünyayı tehdit eden en tehlikeli grip çeşitlerine karşı önlem amaçlı çalışma alanlarının, toplu taşıma araçlarının, sağlık birimlerinin, eğitim alanlarının ve diğer toplu kullanım alanlarının temizliğine ve dezenfeksiyonuna önem verilmelidir.

dezenfeksiyon

Dünyadaki En Tehlikeli Grip Çeşitleri

İspanyol Gribi

İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi olarak bilinir. H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. 1918-1920 ilk olarak ABD’nin New Mexico eyaletinde tespit edilmiştir. İspanyol gribi denmesinin nedeni ise birçok ülke bu durumu saklarken, İspanya medyada konuşan tek ülke olmasından dolayı gribin ismi bu şekilde kalmıştır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun %5’i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur.

İspanyol Gribinin bir özelliği, zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş olmasıdır.

Asya Gribi

Virüsün neden olduğu bulaşıcı bir grip çeşididir. Grip virüsleri; A, B ve C olarak üç ayrı sınıfa ayrılırlar. Asya gribi A sınıfı virüsler neden olur. Bu grip ilk olarak 1957 yılında Çin’ den başlayarak, Uzakdoğu’ya daha sonra da Avustralya, Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Bu grip salgının da, ABDde 40 milyon insanın Asya gribine yakalandığı ve 8000 kişinin öldüğü bilinmektedir.

Asya gribi bulaşıcı bir hastalık olup, genelde dört yılda bir salgın olarak ortaya çıkmaktadır. Zamanla virüsün yüzeyindeki protein yapısı değişerek yeni suşlar( soylar ) oluşmakta ve bunlar yeni salgınlara neden olmaktadır. Yani Asya gribinin virüsleri özelliklerini değiştirebilmektedir. Virüsün özelliklerini değiştirmesi bu hastalığa karşı geliştirilen aşının etkisini kısıtlamaktadır.

Domuz Gribi

Bu bulaşıcı gribe A (H1N1) virüsünün neden olduğu bilinmektedir. Domuz gribi, kuş ve insan grip virüslerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkmıştır.Bu grip ilk olarak Mart 2009’da Meksika’da insanlar arasında görülmeye başlamıştır. Grip salgını daha sonra hızla dünyaya yayılmıştır. Bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü 11 Haziran 2009’da pandemi (faz 6) alarmı vermiştir. Geçen dönem güney yarı kürede görülen hastalık, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte son haftalarda kuzey yarı kürede yayılmaya başlamıştır.

Belirtiler; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme hissi ve yorgunluktur. Normalden daha fazla sayıda hasta ishal ve kusma şikâyeti bildirmiştir

Fujian Gribi

H3N2 virüsü olarak biline grip, aslında bilindik bir virüstür. H3N2 virüsü Hong Kong gribi ile aynı özellikleri taşıması nedeni ile büyük endişe yaratmıştır. Fakat bu salgında

Beklenen ve korkulan olmadığı, fakat bulgularını diğer grip virüslerinden biraz daha farklı olduğu gözlemlenmiştir. H3N2 virüsünün de kendi içinde de ayrılan alt gruplarının olması bu endişelerden dünyayı rahatlatmıştır. Dünyadaki salgına bakıldığında, Amerika Teksas’ta H3N2 den 35 ölüm bildirilmiştir. Fakat bu virüs Teksas alt grubu ile anılan bir virüstür.

Hong Kong Gribi

İlk kez Hong Kong’da ortaya çıkmıştır. H3N3 olarak biliniyor ve dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamına mal oldu. Asya Gribi sonrasında 1968’lerin başlarında ilk defa Hong Kong’da (H3N2) tespit edilmiştir. 33.800 ölümle bilim insanları tarafından 20. yüzyıl vakaları arasında en hafifi olarak kabul edilir. En hafif olmasının nedenlerinden birincisi Hong Kong virüsünün 1957 ve 1968 yılları arasında dolaşan Asya Gribi virüsüne benzer olması ve bu virüsle gelişen enfeksiyonlar sayesinde toplumda bağışıklık gelişmesi ve benzer virüsün enfeksiyonunun daha hafif geçmesine neden olmasıdır.

Kuş Gribi

Bu bulaşıcı gribe H5N1 ailesinden gelen virüsün neden olduğu bilinmektedir. Kuş gribi, hasta ve hastalıktan ölmüş hayvanlarla yakın temas halindeki insanlara bulaşabilir. Bu hayvanların gözyaşı, burun akıntısı, boğaz akıntısı veya dışkısıyla temas edenler de hastalığa yakalanabilir. Ayrıca bu atıklarla kirlenen yüzeylerle temas etmek ve bu virüsü solunum yoluyla almakla insanlara bulaştırabilir. Virüs insana geçtikten 2-4 gün sonra hastalık ortaya çıkar. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları başlangıç belirtileridir. Akciğerde ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürre, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Belirtiler hastalıkla temastan 2 -3 saat ile 3 -4 gün içinde kendini gösterir. Ancak, 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır. Hücrelere yeterli oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlar.

İngiliz Gribi

1989 yılında görülen bu grip hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır. İngiltere’de ortaya çıkan grip 1 yılda 30 bin kişinin hayatına mal olmuştur.

ZEROPEST’in Dezenfeksiyon Yaptığı Yaşam Alanları

Dezenfeksiyon İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dezenfeksiyon işlemlerinizin başarılı olabilmesi için bu ve buna benzer konulara dikkat edildiğinden emin olun. ZEROPEST Haşere Kontrol Hizmetleri dezenfeksiyon öncesi ve sonrasında size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. ZEROPEST Servis uzmanlarının tavsiyelerine mutlaka uyun.